Co dobrego z hulania?

Przedstawiamy konkrety, czyli wyniki badań nad wpływem, jaki hula hoop ma na nasze ciało.

19.05.2018

Emilia Pieśkiewicz

Z pewnością chociaż raz przyszło Ci do głowy pytanie, ile kalorii da się spalić kręcąc hula? Czy ten trening dużo daje? Czy da się w ten sposób schudnąć?

Hulanie – i jest to informacja potwierdzona przez znakomitą większość hula-społeczności – przynosi wiele zdrowotnych profitów.  Zaczynając od uprawiania hulania w celu zrzucenia wagi, masażera, poprawiacza nastroju, a na medytacji kończąc. Taniec z hula rozbudowuje tkankę mięśniową, redukuje stres, poprawia równowagę oraz gibkość. Hooping jest świetną

formą treningu, co w połączeniu ze zdrową dietą, może prowadzić do utraty nadmiaru wagi. Zastosowań hula hoop jest mnóstwo! Tylko od użytkownika zależy, co z nim zrobi. No dobrze, a jak to jest z tymi kaloriami? To szczególnie istotne dla osób traktujących hulanie, jako fitness. Znalazło się już kilkoro chętnych(zarówno osób prywatnych, jak i instytucji), którzy przeprowadzili skrupulatne badania w tej dziedzinie.

Ponieważ każdy ma swój styl tańca z hula hoop, bardzo trudno jest cokolwiek optymalnie zmierzyć. Większość badań dotyczy zwykłego kręcenia na biodrach, gdyż jest to najbardziej „tradycyjna” metoda. Jak natomiast potraktować tych bardziej zaawansowanych? Z pewnością ilość spalonych kalorii będzie wyższa podczas bardziej intensywnego treningu, prawda?

Deanne Love(Hooplovers), wieloletnia instruktorka hula hoop oraz artystka pokazowa, nagrała i opisała swoje testy kaloryczne. Niestety filmy te nie są już dostępne. Badania te, które opisane są poniżej, przeprowadzała 3-etapowo używając pulsometru:

Kręcenie na biodrach w zwykłym wolnym tempie

Umiarkowany taniec z hula

Intensywny taniec z hula

Otrzymała w ten sposób trzy drastycznie różniące się wyniki spalania kalorii dla każdego z etapów. Wahały się one od 162 do 492 kcal/h. Najwyższy wynik jest porównywalny do godzinnego marszu wykonywanego przez 73-kilogramową osobę.

Deanne zaznacza, że wyniki testów będą różne w zależności od: wieku, wagi, kondycji oraz poziomu zaawansowania w hula hoop. Osoby cięższe, na podstawowym poziomie będą miały wynik zbliżony do tego, który Deanne otrzymuje podczas intensywnego tańca z hula itd. Na początku zwykłe kręcenie hula może wymagać więcej wysiłku, a tym samym spalać więcej kalorii mimo, że jest to „mniej zaawansowane”. Taka natura fitnessu. W procesie uczenia się hulania używamy więcej siły, mięśni niż faktycznie potrzeba, przy nabraniu wprawy ruch stanie się bardziej zrównoważony i świadomy.

Deanne przeprowadziła test kontrolny na dociążonych obręczach. Można je spotkać w sklepach jako hula obciążone lub fitnessowe. Cięższe hula powinny wymagać od nas większego wysiłku przez swoją wagę, jednak niektórzy uważają, że to właśnie lżejsze obręcze (również przez swoją wagę), którymi należy kręcić szybciej, zmuszają nas do większego wysiłku. Wyniki testów Deanne prezentują się bardzo interesująco. Kręcenie na biodrach cięższym kółkiem przekłada się na wynik 27kcal/10min lub 162kcal/h. Wynik dokładnie taki sam jak przy użyciu lżejszego hula! Przy umiarkowanym kręceniu wyniki również były zbliżone. Z testów wynika więc, że ciężar hula nie ma znaczenia. Mimo, że należy przeprowadzić jeszcze więcej zróżnicowanych testów, to warto wiedzieć, że hula obciążone jest (pod względem spalania kalorii oczywiście) równie dobre, co każde inne hula.

Badania przeprowadzone przez ACEfitness.org przedstawiają podobne rezultaty. Uczestnicy – kobiety w wieku od 16 do 59 roku życia, wszystkie w pewnym stopniu zaznajomione z tematem hulania – przez 30 minut uprawiały podstawowy taniec z hula hoop, który został uwieczniony na wideo. Nagranie zawiera „siedem różnych tańców i wiele różnych choreografii”. Badania wykazały, że podczas godzinnego kręcenia hula spalamy około 420kcal, czyli wyniki porównywalne do wyników Deanne. Wariacje ruchów z hula hoopem można również kategoryzować jako „trening całego ciała”, co wpływa na gibkość, równowagę oraz siłę. Według badań, pod względem spalania kalorii oraz tętna, hooping jest porównywalny do aerobiku ze steperem oraz wysiłkowego kickboxingu.

Niezmiennie udowadniane jest, że im mniej bawi nas nasz trening, tym mniej chętnie będziemy go wykonywać. Co prawda, kręcenie hula nie musi być najbardziej intensywną spośród aktywności fizycznych, ale z pewnością, to zdrowe hobby, które jest o wiele bardziej fascynujące od biegania, czy podnoszenia ciężarków.


Źródła:

Effective Hooping – Workout or Child’s Play

How Many Calories Does Hula Hooping Burn?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *